Facebook wprowadza naklejki z LGBT+

106

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że sporo platform czy serwisów obecnych za granicą pojawia się także w Polsce. Przykładem może być choćby gry karciane za darmo, które dostępne są za granicą naszego kraju. Zdarzają się sytuacje, kiedy nasz kraj jest jeszcze w czymś pomijany. Jednym z takich przykładów jest najnowsza kampania Facebooka, która ma na celu wspieranie osób LGBT+. Znany serwis wprowadza bowiem naklejki z LGBT+. Zabraknie ich jednak w Polsce.

Nowe naklejki na Facebooku

Już od lat mogliśmy się przyzwyczaić do używania specjalnych naklejek na Facebooku. Obecne one w Messengerze służą wyrażaniu naszych uczuć, stanów emocjonalnych czy też po prostu uzupełnienia treści wiadomości. Możemy zatem znaleźć zarówno naklejki związane ze zwierzętami, miłością, sportem, wakacjami, przyjaźnią czy nawet znanymi filmami czy serialami. 

Teraz Facebook wprowadza naklejki z kategorii LGBT+. Wiążą się one z tym, że każdego roku w ramach akcji Coming Out Day, która wspiera społeczności LGBT+, Facebook wprowadza pewne nowości. W tym roku wybór padł właśnie na naklejki. Jak można wyczytać na samej stronie, poprzez nowe naklejki można pokazać swoją dumę i wsparcie dla społeczności LGBTQ+.

Dzięki nowemu pakietowi naklejek Coming Out Day można pokazać swoje wsparcie lub przynależność zarówno w kanałach aplikacji, jak i artykułach na Facebooku. Ponadto stworzono specjalny hasztag #ShareWithPride. Facebook tym samym świętuje wszystkich członków społeczności, którzy podzielili się swoimi historiami o wychodzeniu z szafy i solidaryzują się z innymi, gdziekolwiek się znajdują.

Polska na czarnej liście

Nie po raz pierwszy nasz kraj jest pomijany w związku z akcjami związanymi ze środowiskami trans i homoseksualnymi. Tym razem Facebook poinformował, że Polska znalazła się na czarnej liście i w obawie o osoby LGBT+ nie udostępnia w naszym kraju nowych naklejek. Wedle standardów serwisu takie naklejki mogłyby wyrządzić w naszym kraju więcej złego niż dobrego.

Problem w tym, że niestety Polska znalazła się w iście doborowym towarzystwie. Oprócz naszego kraju naklejki zostały wyłączone w takich państwach jak: Afganistan, Algieria, Sudan, Tunezja, Azerbejdżan, Bahrajn, Palestyna, Rosja, Arabia Saudyjska, Indie, Indonezja, Białoruś, Egipt, Iran, Irak, Kazachstan, Kuwejt, Libia, Malezja, Malediwy, Maroko, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina.

Jak zatem widać, znaleźliśmy się w jednym miejscu z krajami afrykańskimi, dawnego bloku wschodniego, Bliskiego Wschodu. W wielu z nich osoby LGBT+ są prześladowane, aresztowane, więzione, a nawet skazywane na karę śmierci. Niezbyt dobrze to świadczy o naszym kraju.

Trudna sytuacja w naszym kraju

Nie trzeba zgadywać, że taka decyzja zarządu Facebooka związana jest z aktualnymi wydarzeniami w naszym kraju. W najnowszym rankingu ILGA Europe nasz kraj uzyskał najgorszy wynik, przez co okazał się najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Uzyskaliśmy niecałe 16%, gdzie pod uwagę brane są takie czynniki jak: mowa nienawiści, przestępstwa związane z osobami LGBT, wolność zgromadzeń, zakaz dyskryminacji, prawo do azylu. 27. miejsce w UE to wynik tragiczny, zaś jeszcze gorzej wypadamy w całej Europie i okolicach, gdzie jesteśmy na 42. miejscu. Wyprzedzamy tylko Białoruś, Rosję, Turcję czy Azerbejdżan.

Jest to oczywiście pokłosie wielu wydarzeń w naszym kraju, jak choćby tworzonych stref wolnych od LGBT. Już teraz niektóre gminy, zwłaszcza słynny Kraśnik odczuwają skutki wprowadzonych decyzji. Polska niestety pod tym względem nie prezentuje się najlepiej na arenie międzynarodowej, co ma wpływ na nasz wizerunek.

Poprzedni artykułMecze na żywo tv transmisje live stream online, meczyki za darmo, m.in. Piast Gliwice – Lechia Gdańsk – 23 listopada (poniedziałek)
Następny artykułMecze na żywo .tv transmisje live stream online, meczyki za darmo, m.in. Juventus- Ferencvaros – 23 listopada (wtorek)