Najlepsi w historii polscy siatkarze i siatkarki. Przypomnienie postaci

78

Bez wątpienia piłka siatkowa to w Polsce jeden z najpopularniejszych obecnie sportów. Rzesze fanów na bieżąco śledzą rozgrywki ligowe i międzynarodowe. Kadra Polski w piłce siatkowej mężczyzn to jedna z najlepszych drużyn na świecie, między innymi Mistrz Świata z 2018 roku. Lata 70 ubiegłego wieku to również fantastyczny czas dla polskiej siatkówki – między innymi złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. To tylko jeden z wielu sukcesów polskich siatkarzy. Kim byli najlepsi polscy siatkarze i siatkarki w historii? Dlaczego piłka siatkowa w Polsce jest aż tak popularna?

Era Gruszki i Zagumnego

Równo 450 spotkań rozegranych z Orłem na piersi, złoty medal Mistrzostw Europy w 2009 , srebrny medal na Mistrzostwach Świata w 2006 roku w Japonii. To wszystko, a także wiele więcej, opisuje jednego z najlepszych polskich siatkarzy w historii – Piotra Gruszkę. Urodzony w Oświęcimiu zawodnik reprezentował Polskę w latach 1995-2011. Do dziś jest uznawany za jednego z najlepszych atakujących w historii kadry narodowej. Jego występy w 2009 w Turcji w dużej mierze przyczyniły się do zdobycia złota, zaś sam Gruszka został MVP wspomnianego turnieju. Należy też docenić jego ogólny wpływ na postrzeganie siatkówki w Polsce, a w zasadzie spory wzrost zainteresowania tym sportem, zwłaszcza wśród młodych adeptów sportu.

Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o fantastycznym rozgrywającym, mierzącym równo dwa metry – mowa rzecz jasna o Pawle Zagumnym. Tak jak Gruszka, był filarem drużyny na mistrzostwach w 2009 roku, ponadto przyczynił się do zdobycia tytułu Mistrza Świata w 2014 roku. Przeszło 430 występów w kadrze, kariera w Grecji, wiele sukcesów – z pewnością Zagumny to jedna z najważniejszych postaci nie tylko w historii siatkówki, ale i całego polskiego sportu.

Kartka z kalendarza

Polska kadra święciła ogromne sukcesy również w latach 70 XX wieku. Czołowym przedstawicielem tamtego okresu był Wiesław Gawłowski, ps. “Mały”. Mierzył “jedynie” 180 cm, co w przypadku siatkarza jest, lekko mówiąc, przeciętnym wynikiem. Mimo to charakteryzował się ogromnym zacięciem, wówczas powszechnie mówiono o nim, jako o najlepszym rozgrywającym na świecie. Padły nawet słowa, że gdyby mierzył kilkanaście centymetrów więcej, byłby jednym z najlepszych siatkarzy w ogóle. Z kadrą narodową zdobył między innymi Mistrzostwo Świata w 1974 roku, a także Mistrzostwo Olimpijskie w 1976 roku. Przeżył jedynie 50 lat, a zginął w wypadku samochodowym w 2000 roku. Nie można w tym miejscu pominąć równie znamienitego siatkarza, jakim bez wątpienia był Ryszard Bosek.

Pochodzący z Kamiennej Góry, uznawany był w pewnym momencie za najlepszego przyjmującego na świecie. Razem ze wspomnianym Wiesławem Gawłowskim i kadrą, zdobyli Mistrzostwo Świata i Mistrzostwo Olimpijskie. Polska była wówczas jedną z najmocniejszych ekip na całym świecie. Do dzisiejszego dnia możemy wziąć udział w zabawie korzystając kodu promocyjnego totalbet otrzymamy dodatkowe środki na typowanie najlepszych siatkarzy i siatkarek danych mistrzostw świata jak i podczas innych rozgrywek.

Kobiece sukcesy

Równie istotną rolę co siatkarze, odegrały nasze siatkarki. Są to bowiem między innymi złote medalistki Mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku. Rekordzistką pod względem występów dla kadry jest słynna Magdalena Śliwa, która reprezentowała nasz kraj w latach 1990-2007. W 2003 roku uznana za najlepszą rozgrywającą turnieju. Spore sukcesy odnosiła również poza granicami Polski – reprezentowała kluby włoskie, gdzie wielokrotnie sięgała po znaczące trofea, w tym między innymi Mistrzostwo Włoch. Kolejną znaną postacią w historii kobiecej siatkówki jest bez wątpienia Dorota Świeniewicz. Mierząca 180 cm wzrostu, grała głównie na pozycji przyjmującej. Jej kariera to pasmo wielu sukcesów, w tym dwukrotne Mistrzostwo Europy, triumfy w lidze włoskiej oraz hiszpańskiej. Jej dorobek reprezentacyjny jest naprawdę imponujący, bowiem reprezentowała nasz kraj aż 325 razy. Nie sposób wymienić wszystkich siatkarzy i siatkarki, które na wspomnienie zasługują, bowiem lista nie miałaby końca. Niemniej jednak należy pamiętać, że polska siatkówka to nie tylko XXI wiek i reprezentacja mężczyzn – jak widać, sukcesów było znacznie więcej.

Poprzedni artykułTypuj i odbieraj freebety od legalnego bukmachera eWinner
Następny artykułBet at home wróci do Polski na MŚ 2022?